RER60FR249MCSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
249 mOhms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER60FR249MCSL
DigiKey Part Number
RER60FR249MCSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER60FR249MCSL
Description
RES CHAS MNT 0.249 OHM 1% 5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Resistance
249 mOhms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
5W
Failure Rate
M (1%)
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C