RCWH0805R267FKEA
DigiKey Part Number
541-3287-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-3287-1-ND - Cut Tape (CT)
541-3287-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWH0805R267FKEA
Description
RES 0.267 OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
267 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCWH0805R267FKEA Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)