RCWE2512R240JKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
240 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
RCWE2512R240JKEA
DigiKey Part Number
RCWE2512R240JKEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE2512R240JKEA
Description
RES 0.24 OHM 5% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RCWE2512R240JKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)