RCG12067K50JNEA is available for purchase but is not normally stocked.
TE Connectivity Passive Product
Bourns Inc.
7.5 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RCG1206
RCG12067K50JNEA
DigiKey Part Number
541-1877-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG12067K50JNEA
Description
RES 7.5K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCG12067K50JNEA Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)