NS01A10R00FB12
DigiKey Part Number
541-NS01A10R00FB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NS01A10R00FB12
Description
NS-1A 10 1% B12
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)