M55342K06B100DRS2
DigiKey Part Number
541-M55342K06B100DRS2TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-M55342K06B100DRS2CT-ND - Cut Tape (CT)
541-M55342K06B100DRS2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K06B100DRS2
Description
RCWPM-575 100 1% K M55342K06B100
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Military Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Military
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)
Power (Watts)
Number of Terminations
2
Composition
Failure Rate
R (0.01%)