IMC1210SY1R0J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.880
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 11.056
Datasheet
TDK
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 700mOhm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210SY1R0J
DigiKey Part Number
IMC1210SY1R0J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210SY1R0J
Description
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)