ILC0603ER18NJ
DigiKey Part Number
ILC0603ER18NJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILC0603ER18NJ
Description
FIXED IND 18NH 300MA 350 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 350mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ILC0603ER18NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)