IHLP5050FDEK100M01
DigiKey Part Number
541-IHLP5050FDEK100M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050FDEK100M01
Description
FIXED IND 10UH 10A 17.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 10 A 17.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP5050FDEK100M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
15.5A
DC Resistance (DCR)
17.2mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)