IHLP4040EDER8R2M5A
DigiKey Part Number
541-10165-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10165-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040EDER8R2M5A
Description
FIXED IND 8.2UH 8.61A 22.36 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 8.61 A 22.36mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
22.36mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
12.55MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
4040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current - Saturation (Isat)
11.1A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)