IHLP2525EZER4R7M01
DigiKey Part Number
541-2588-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2588-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2588-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525EZER4R7M01
Description
FIXED IND 4.7UH 6.5A 30.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 30.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2525EZER4R7M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)