IHLP2020CZER100MA1
DigiKey Part Number
541-IHLP2020CZER100MA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP2020CZER100MA1CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP2020CZER100MA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZER100MA1
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 164 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 2.5 A 164mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2020CZER100MA1 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
164mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)