IHDM1107BBEV8R2M30
DigiKey Part Number
541-IHDM1107BBEV8R2M30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1107BBEV8R2M30
Description
FIXED IND 8.2UH 39A 1.73 MOHM TH
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 39 A 1.73mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
73A
DC Resistance (DCR)
1.73mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.055" L x 0.705" W (26.80mm x 17.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)