IHDM1008BCEV1R3M20
DigiKey Part Number
541-IHDM1008BCEV1R3M20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV1R3M20
Description
FIXED IND 1.3UH 84A 0.48 MOHM TH
Detailed Description
1.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 84 A 0.48mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
DC Resistance (DCR)
0.48mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
95MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)
Current - Saturation (Isat)
259A