IHDM1008BCEV1R2M30
DigiKey Part Number
541-10688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV1R2M30
Description
FIXED IND 1.2UH 100A 0.3 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 A 0.3mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
91MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)
Current - Saturation (Isat)
205A