IHDF1300AEEH5R0K1A
DigiKey Part Number
541-IHDF1300AEEH5R0K1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDF1300AEEH5R0K1A
Description
FIXED IND 5UH 59A 1.11 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 59 A 1.11mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHDF1300AEEH5R0K1A Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.11mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tray
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.299" L x 1.173" W (33.00mm x 29.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.606" (15.40mm)
Current - Saturation (Isat)
78A