IFSC2020DEER820M01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER820M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER820M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER820M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER820M01
Description
FIXED IND 82UH 800MA 460 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Wirewound Inductor 800 mA 460mOhm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
460mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3.9MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA