IDC2512ER102M
DigiKey Part Number
IDC2512ER102M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDC2512ER102M
Description
FIXED IND 1MH 70MA 13.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 70 mA 13.8Ohm Max
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDC2512ER102M Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
100mA
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
DC Resistance (DCR)
13.8Ohm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)