ERC7039K200FHEB500
DigiKey Part Number
541-ERC7039K200FHEB500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC7039K200FHEB500
Description
RES 39.2K OHM 1% 3/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39.2 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)