ERC655K1100DHEK500
DigiKey Part Number
541-ERC655K1100DHEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC655K1100DHEK500
Description
RES 5.11K OHM 0.5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
5.11 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)