ERC55261K00FHEK600 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
261 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERC55261K00FHEK600
DigiKey Part Number
541-ERC55261K00FHEK600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC55261K00FHEK600
Description
RES 261K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)