CRCW25122K50JNTG
DigiKey Part Number
CRCW25122K50JNTG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW25122K50JNTG
Description
RES SMD 2.5K OHM 5% 1W 2512
Detailed Description
2.5 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW25122K50JNTG Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)