CRCW251228K0FKEGHP
DigiKey Part Number
CRCW251228K0FKEGHP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW251228K0FKEGHP
Description
RES SMD 28K OHM 1% 1.5W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 kOhms ±1% 1.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW251228K0FKEGHP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)