CRCW120610R0FKEBHP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
10 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
CRCW120610R0FKEBHP
DigiKey Part Number
541-CRCW120610R0FKEBHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW120610R0FKEBHPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW120610R0FKEBHPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW120610R0FKEBHP
Description
RES SMD 10 OHM 1% 3/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW120610R0FKEBHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)