CRCW080575K0DKEBP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
75 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW080575K0DKEBP
DigiKey Part Number
CRCW080575K0DKEBP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW080575K0DKEBP
Description
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW080575K0DKEBP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)