CRCW0805115KFKEA
DigiKey Part Number
541-115KCTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-115KCCT-ND - Cut Tape (CT)
541-115KCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0805115KFKEA
Description
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
115 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0805115KFKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)