CRCW080510R0JNEAIF
DigiKey Part Number
541-10APTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-10APCT-ND - Cut Tape (CT)
541-10APDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW080510R0JNEAIF
Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW080510R0JNEAIF Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)