CRCW06038K66FKEB is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 10.816
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
8.66 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW06038K66FKEB
DigiKey Part Number
CRCW06038K66FKEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW06038K66FKEB
Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW06038K66FKEB Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)