CRCW0201249RFKEE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 16.393
Datasheet
249 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRCW0201249RFKEE
DigiKey Part Number
CRCW0201249RFKEE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0201249RFKEE
Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW0201249RFKEE Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)