CMF65250R00BEBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
250 Ohms ±0.1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF65250R00BEBF
DigiKey Part Number
CMF65250R00BEBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF65250R00BEBF
Description
RES 250 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF65250R00BEBF Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)