CMF60560R00JKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Upgrade
YAGEO
Similar
YAGEO
560 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF60560R00JKEK
DigiKey Part Number
CMF60560R00JKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF60560R00JKEK
Description
RES 560 OHM 1W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF60560R00JKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)