CMF603R0100FKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 1.724
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
3.01 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF603R0100FKEK
DigiKey Part Number
CMF603R0100FKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF603R0100FKEK
Description
RES 3.01 OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF603R0100FKEK Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)