CMF60390R00JHR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
390 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF60390R00JHR6
DigiKey Part Number
CMF60390R00JHR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF60390R00JHR6
Description
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF60390R00JHR6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)