CMF6020K000GKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
20 kOhms ±2% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF6020K000GKEK
DigiKey Part Number
CMF6020K000GKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6020K000GKEK
Description
RES 20K OHM 1W 2% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF6020K000GKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)