CMF601K8000JLR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
1.8 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF601K8000JLR6
DigiKey Part Number
CMF601K8000JLR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF601K8000JLR6
Description
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF601K8000JLR6 Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)