CMF6016K200FHBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
16.2 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF6016K200FHBF
DigiKey Part Number
CMF6016K200FHBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6016K200FHBF
Description
RES 16.2K OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF6016K200FHBF Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)