CMF60120R00FKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
120 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF60120R00FKEK
DigiKey Part Number
CMF60120R00FKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF60120R00FKEK
Description
RES 120 OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF60120R00FKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)