CMF555K1000JKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
Similar
Stackpole Electronics Inc
5.1 kOhms ±5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF555K1000JKEK
DigiKey Part Number
CMF555K1000JKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF555K1000JKEK
Description
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF555K1000JKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)