CMF5549K900CEBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
49.9 kOhms ±0.25% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF5549K900CEBF
DigiKey Part Number
CMF5549K900CEBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5549K900CEBF
Description
RES 49.9K OHM 1/2W .25% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF5549K900CEBF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)