CMF55360R00JKEA
DigiKey Part Number
CMF55360R00JKEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55360R00JKEA
Description
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 Ohms ±5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF55360R00JKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)