CMF552M7000JNR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
2.7 MOhms ±5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF552M7000JNR6
DigiKey Part Number
CMF552M7000JNR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF552M7000JNR6
Description
RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF552M7000JNR6 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)