CMF552K2100FKRE is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Direct
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Similar
2.21 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF552K2100FKRE
DigiKey Part Number
CMF552K2100FKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF552K2100FKRE
Description
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF552K2100FKRE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)