CMF55261K00FKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
Direct
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
261 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF55261K00FKEK
DigiKey Part Number
CMF55261K00FKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55261K00FKEK
Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF55261K00FKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)