CMF55249R00BHR6 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 1.348
Parametric Equivalent
In Stock: 96
249 Ohms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF55249R00BHR6
DigiKey Part Number
541-CMF55249R00BHR6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CMF55249R00BHR6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55249R00BHR6
Description
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF55249R00BHR6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)