CMF551K6900FKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Parametric Equivalent
Direct
Stackpole Electronics Inc
1.69 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF551K6900FKRE
DigiKey Part Number
CMF551K6900FKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF551K6900FKRE
Description
RES 1.69K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF551K6900FKRE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)