CMF508K2000GKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 970
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
8.2 kOhms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF508K2000GKEK
DigiKey Part Number
CMF508K2000GKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF508K2000GKEK
Description
RES 8.2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF508K2000GKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)