CMF50560R00GKEB is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
560 Ohms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF50560R00GKEB
DigiKey Part Number
CMF50560R00GKEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF50560R00GKEB
Description
RES 560 OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF50560R00GKEB Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)