CMF50470R00FKR6
DigiKey Part Number
541-CMF50470R00FKR6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CMF50470R00FKR6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF50470R00FKR6
Description
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF50470R00FKR6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)