CMF202K0000JKR6
DigiKey Part Number
541-CMF202K0000JKR6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CMF202K0000JKR6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF202K0000JKR6
Description
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF202K0000JKR6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)