PLT1206Z2001AST5
DigiKey Part Number
PLT1206-2.0KATR-ND - Tape & Reel (TR)
PLT1206-2.0KACT-ND - Cut Tape (CT)
PLT1206-2.0KADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT1206Z2001AST5
Description
RES SMD 2K OHM 0.05% 0.4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms ±0.05% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLT1206Z2001AST5 Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)